Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Cztery podstawowe czynniki

O tym, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, napisano wiele książek, poradników i artykułów. My postaramy się skondensować całą niezbędną wiedzę do czterech najważniejszych kwestii, na które przede wszystkim należy zwrócić uwagę.

Po pierwsze, wygląd

Niestety, czy tego chcemy, czy nie na pierwsze wrażenie wpływa nie nasza inteligencja, oczytanie, czy bystrość, ale właśnie wygląd. Dlaczego? Ponieważ pierwsze wrażenie kształtuje się w przeciągu parunastu/parudziesięciu sekund. Nie ma wtedy okazji na wykazanie się lotnością umysłu. Na to przyjdzie czas później.

Nie istnieje skonkretyzowany styl ubioru, który zapewni nam dobre pierwsze wrażenie. Ważne jest, aby wzbudzał zaufanie, dlatego nie należy przesadzać w żadną stronę. Oznacza to, że nasz strój nie powinien być ani zbyt wyzywający, ani przesadnie skromny. Tak, wiemy – to nie jest łatwe!

Po drugie, pozytywne nastawienie

Kolejnym równie istotnym aspektem, który wpływa na to jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, jest nasze podejście do drugiej osoby. Nawet jeżeli jesteśmy przybici, bądź pogrążeni w myślach, nie powinniśmy tego okazywać. Grunt to spokój, pozytywne myślenie i pełen relaks. Wszelkie negatywne emocje rysujące się na naszej twarzy mogą szybko zniechęcić drugą osobę do dalszego kontaktu.

Po trzecie, mowa naszego ciała

Pamiętajmy, że uśmiech na naszej twarzy może naprawdę dużo zmienić. Nie mówimy tutaj o sztucznym, wymuszonym „uśmieszku”, tylko o tym szczerym i radosnym. Faktem jest, że ludzie nawet mimowolnie, swobodniej czują się rozmawiając z kimś, kto na „dzień dobry” obdarzy ich uśmiechem.

Warto również starać się utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą. Możemy na tym sporo zyskać. Po pierwsze, okazujemy wtedy pewność siebie i chęć prowadzenia rozmowy. Po drugie, możemy zaobserwować reakcję drugiej strony. Jeżeli będziemy uciekać wzorkiem, bądź obserwować swoje stopy, może to zostać odebrane jako oznaka słabości. Co więcej, nasz rozmówca może pomyśleć, że próbujemy coś ukryć.

Po czwarte, bądź sobą

Niezwykle ważnym czynnikiem, który stanowi o tym, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, jest po prostu… bycie sobą! Tylko w ten sposób możemy zaskarbić sobie czyjeś zaufanie i ogólne pozytywne nastawienie. Jeżeli będziemy próbować udawać kogoś, kim nie jesteśmy, prawdopodobnie prędzej, czy później zostanie to zauważone. Poza tym, takie „odgrywanie roli” często wychodzi sztucznie i wzbudza negatywne emocje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl